Jak dobrać odpowiednie alufelgi?

Alufelgi to element wyposażenia pojazdu, który możemy dokupić w dowolnej chwili. Przy wyborze obręczy zawsze kierujemy się nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale również zdrowym rozsądkiem. Dzięki temu felgi aluminiowe będą nie tylko ozdobą pojazdu, ale również rozwiązaniem praktycznym. Warto wiedzieć w jaki sposób dopierać tego typu felgi do konkretnego pojazdu.

Jak dobierać alufelgi?

Zawsze należy kierować się ściśle określonymi kryteriami dotyczącymi doboru obręczy wykonanych z lekkich stopów metalu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dokonamy dobrego i rozsądnego zakupu.

– Rozmiar felgi – podstawowym kryterium mówiącym o tym, czy dana felga w ogóle będzie pasować do pojazdu, jest rozmiar. W instrukcji samochodu znajdziemy dopuszczalne i rekomendowane rozmiary felg, a jeśli instrukcji nie mamy to wzorujmy się na rozmiarach wykorzystywanych aktualnie opon. Zwracamy uwagę na liczbę i rozstaw śrub mocujących, średnicę i szerokość obręczy czy odsadzenie felgi. Parametry te muszą się zgadzać, by mieć pewność, że felga będzie dopasowana do pojazdu. W sieci można skorzystać również z konfiguratorów, które na podstawie podanych danych dobierają pasujące rodzaje alufelg.

– Wygląd zewnętrzny – kiedy wiemy już, że dana obręcz będzie pasowała do naszego pojazdu, możemy kierować się estetyką. Można wybierać w felgach pięcio, sześcio lub wieloramiennych, szprychowych czy typu mesh. Najpopularniejsze są alufelgi srebrne, jednak można kupić również felgi lakierowane czy chromowane, które mogą całkowicie zmienić charakter pojazdu.

– Atesty – Jeśli zależy nam na zakupie felg dobrej jakości, musimy zwracać uwagę na atesty i homologacje, których nie mają podróbki. Szukajmy znaku „B” lub „KBA” wybitego na felgach, a dodatkowo sprawdzajmy dokumenty, które oferują sprzedawcy wraz z towarem. Każdy sprzedawca musi posiadać niezbędne atesty bezpieczeństwa, które dopuszczają felgi do obrotu.


felga wykonana z aluminium
źródło zdjęcia – strona sklepopon.com

W jaki sposób rozpoznać podróbki?

Obecnie felgi aluminiowe są tak popularne, że nasz rynek wręcz zalewają podróbki marnej jakości, których każdy kierowca powinien się wystrzegać. Przy kupowaniu alufelg kilka aspektów może wzbudzić naszą czujność. Po pierwsze, niska cena – podróbki mogą być o kilkaset złotych tańsze od oryginalnych obręczy, jednak cena idzie w parze z jakością. Mogą się one łatwo odkształcać, rysować czy nawet pękać, więc tak naprawdę możemy na nich wcale nie zaoszczędzić. Zawsze zwracamy również uwagę na wspomniane już atesty, które muszą posiadać felgi. Nie oznacza to jednak, że oszuści ich nie podrabiają. Felgi aluminiowe nieposiadające loga producenta także powinny wzbudzać czujność. Przy kupowaniu felg nie są polecane produkty firm, które dopiero wchodzą na rynek lub „cieszą się”” negatywnymi opiniami klientów – aby poznać jakość felg, trzeba je bowiem wypróbować. Zastrzeżenia powinna wzbudzać również jakość felg, widoczna gołym okiem. Wszelkie nierówności, nieestetyczne wykończenie czy materiał, który nie prezentuje zbyt wysokiej jakości powinny zniechęcić nas do zakupu.