Historia i ewolucja w budowie opon uniwersalnych

Od długiego czasu rynek motoryzacyjny próbuje rozwiązać problem ogumienia stosowanego przez cały rok. Rozwiązanie takie ma długą historię. Zmienia się podejście producentów do takich rozwiązań, aby dopasować je do oczekiwań kierowców. W tym wypadku klienci oczekują rozwiązań kompleksowych w cenie porównywalnej do opon sezonowych.

Historia opon wielosezonowych

Początek informacji związanych z rozpoczęciem produkcji opon uniwersalnych to lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Producenci starali się wprowadzić takie mieszanki, aby połączyć właściwości różnych opon. Pierwsze rozwiązania miały wiele wad i nie zapewniały bezpieczeństwa w skrajnych warunkach atmosferycznych. Tak wykonane opony miały niewielki udział w rynku sprzedaży i preferowane były jako uzupełnienie dla pojazdów miejskich, które poruszały się w kontrolowanych warunkach. Zmiany w oczekiwaniu co do jakości takich wyrobów wymusiły na firmach oponiarskich wprowadzanie nowych rozwiązań tak, aby wpływać, a inne parametry jazdy samochodem.

Nowe tendencje w konstrukcji opon wielosezonowych

Rozwój technologii powala na ulepszanie składu mieszanki gumowej w oponach całorocznych. Producenci rozszerzyli zakres temperatur, w jakich opony działają optymalnie. Również budowa powierzchni opon uległa zmianie, aby odprowadzała wodę i błoto w sytuacji, kiedy panują trudne warunki na drodze. Oznaczenia na oponach ułatwiają ich łatwe rozróżnienie przez kupujących. W ten sposób zabezpieczony jest kierowca podczas jazdy, kiedy gwałtownie zmieniają się warunki drogowe. Wielosezonowe opony samochodowe zapewniają bezpieczeństwo i wysoki poziom komfortu jazdy. Nadal trwają prace nad nowym składem opon, aby mogły one jeszcze bardziej zwiększyć udział w rynku sprzedaży. Wielu kierowców docenia możliwości, jakie daje ogumienie całoroczne.


polska opona całoroczna marki Dębica

Zastosowanie i parametry nowoczesnych opon całorocznych

Nowoczesne opony posiadają wiele zalet opon sezonowych. Ze względu na koszty użytkowania są tańsze w eksploatacji, ponieważ niewymagany jest zakup dwóch kompletów opon sezonowych. Mieszanka wielosezonowa będzie również optymalnie zużywać się podczas jazdy. Dzięki temu, że opony takie mogą być stosowane w skrajnych warunkach. Łatwo zapewniają bezpieczeństwo przy nagłych zmianach pogody w okresach przejściowych. Nowe opony całoroczne mają parametry zbliżone do opon sezonowych. Rozpatrując je według różnych parametrów przed zakupem, często producenci zapewniają wyższe osiągi niż sezonowe odpowiedniki o podobnych parametrach. Warto więc indywidualnie podchodzić do wyboru takich produktów i szukać takich, zapewniających parametry istotne dla kierowcy.

Nowe podejście do technologii opon wielosezonowy pozwala na stworzenie produktów bezpiecznych i ekonomicznych. W wielu wypadkach mogą być one zamiennikiem dla opon sezonowych. Zapewniają bezpieczeństwo w warunkach okresów przejściowych, wtedy kiedy jazda samochodem może być ryzykowna. Posiadając zamontowane w pojeździe profesjonalne opony wielosezonowe, można oszczędzić na kosztach magazynowania opon sezonowych oraz prac związanych z okresową wymianą opon.