Nokian Tyres – historia marki

Nokian Tyres jest to fiński producent dobrej jakości opon. Produkuje opony do samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i ciężkiego sprzętu. Znana z opon zimowych Nokian prowadzi jedyny stały zakład testowania opon zimowych na świecie. Nazwa firmy Hakkapeliitta jest rozpoznawalna w Finlandii jako renomowany znak towarowy.

Znana marka na całym świecie 

Nokian Tyres koncentruje się na rynku opon do samochodów osobowych oraz na oponach klasy premium; nie dostarczają opon producentom samochodów do produkcji nowych samochodów. Wyższe ceny konsekwentnie występujące na tych rynkach skutkują wyższą rentownością w porównaniu z resztą przemysłu oponiarskiego. Firma produkuje również materiały do ​​bieżnikowania i monitory ciśnienia w oponach. Wcześniej produkowała również opony rowerowe, ale obecnie udziela licencji Nokian na opony rowerowe innej fińskiej firmie. Sieć sklepów detalicznych opon Vianor, która oprócz sprzedaży opon obsługuje samochody, jest własnością Nokian Tyres PLC. Produkcja opon samochodowych rozpoczęła się w 1932 roku. 

Historia marki 

Inżynier górnictwa Fredrik Idestam założył młyn celulozowy na brzegach bystrzycy Tammerkoski w mieście Tampere w południowo-zachodniej Finlandii. Idestam zbudował drugi młyn w pobliżu miasta Nokia, 15 km na zachód od Tampere, nad rzeką Nokianvirta, który miał lepsze zasoby do produkcji hydroelektrowni. W 1871 roku z pomocą swojego bliskiego przyjaciela, męża stanu Leo Mechella, Idestam zmienił nazwę i przekształcił swoje młyny w spółkę akcyjną, zakładając Nokia Company. Suomen Gummitehdas Oy została założona w 1898 roku i rozpoczęła produkcję opon samochodowych w 1932 roku. Nokian Tyres został podzielony z Nokia Corporation, gdy Nokian Tyres Limited została utworzona w 1988 roku jako spółka joint venture. Akcje Nokian Tyres PLC zostały wprowadzone na giełdę w Helsinkach. Bridgestone ogłosił, że Nokian Tyres będzie eksploatowany niezależnie, ale rozważy uzupełnienie rozwoju, testowania i dystrybucji produktów firmy. Produkcja opon rowerowych i dętek rozpoczęła się w 1974 roku. 

Opony Nokian WRD4 

Nokian Tyres założył spółkę joint venture, Ordabasy – Nokian Tyres JSC, z Ordabasy Corporation JSC, kazachską spółką działającą w wielu branżach, w celu produkcji opon do samochodów osobowych w planowanej nowej fabryce w Kazachstanie. Przedsięwzięcie rozpoczęło się w 2007 roku. Nokian Tyres miał zapewnić wiedzę techniczną w zakresie produkcji opon, a produkty miały być sprzedawane w Kazachstanie, Azji Środkowej, Rosji i Europie Wschodniej. Linia opon Nokian Hakkapeliitta otrzymała status „Listy znaków towarowych o renomie” przyznanej przez National Board of Patents and Registration of Finland. W dzisiejszych czasach zwłaszcza opona Nokian WRD4 cieszy się ogromną popularnością. Dlaczego? Trzeba przyznać, że są one nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również trwałe. Ich cechą charakterystyczną jest także solidne wykończenie. Być może, właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup tychże opon. Są one dostępne w dość atrakcyjnej cenie.